Muzykoterapia

Muzykoterapia dla kobiet w ciąży

W dzisiejszych czasach stres jest obecny w prawie wszystkich aspektach życia. Dotyczy on każdego, ale szczególnie dotyka osób które odpowiedzialne są za drugą osobę – w tym przypadku – kobiet w ciąży oraz w połogu. Doświadczanie stresu i napięć emocjonalnych w przypadku kobiety w ciąży wpływa negatywnie na jej samopoczucie psychiczne i fizyczne. Według badań, przedłużające się napięcie doświadczane przez matkę może powodować także wiele negatywnych skutków rozwojowych u dziecka.

Czy jest to potrzebne?

W trosce o dobrostan matki i dziecka pragniemy pokazać Wam jak z pomocą muzyki możemy poradzić sobie z pojawiającym się napięciem i stresem. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że odpowiednio dobrana muzyka neutralizuje negatywne emocje oraz pomaga ustabilizować biochemiczną sytuację w organizmie człowieka. Muzyka bezpośrednio oddziałując na wyobraźnię powoduje obniżenie neutrofili i limfocytów, zmniejsza też poziom kortyzolu, odpowiedzialnego za stres. Dowiedziono też, że słuchanie muzyki pomaga ludziom w osiąganiu stanu relaksu oraz redukuje poczucie stresu, napięcia i niepokoju poprzez odpowiednie działania odreagowujące. Muzykoterapia to dobry czas na poprawę nastroju, relaksacji i delikatnej stymulacji za pomocą muzyki.

Jaki jest cel i jak wyglądają zajęcia?

Celem muzykoterapeutycznych spotkań kobiet w ciąży i w połogu jest przede wszystkim wsparcie emocjonalne, danie możliwości odreagowania stresu, redukcja napięcia oraz relaksacja. Ponadto będziemy zajmować się rozwojem świadomości swojego oddechu, głosu i ciała. Poprzez śpiew, improwizacje wokalne i instrumentalne, tworzenie piosenek dla siebie i dziecka, słuchanie oraz dyskusje będziemy nawiązywać bliską relację ze sobą (w odnajdywaniu swoich potrzeb) oraz relację ze swoim dzieckiem. Będziemy wykorzystywać muzykę tworzoną na żywo, naszą wyobraźnię, aby jeszcze lepiej skupiać się na zmniejszeniu odczuwaniu lęku, poprawie nastroju oraz pracy nad poczuciem bezpieczeństwa matki i dziecka.

Kto prowadzi takie zajęcia?

Mgr Sara Knapik Szweda – certyfikowany muzykoterapeuta, wykładowca oraz oligofrenopedagog. Pracuje klinicznie jako muzykoterapeuta z różnymi uczestnikami pod względem wieku oraz zaburzenia (dzieci i młodzież z zaburzeniami rozwojowymi, dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością, dzieci zdolne czy seniorzy). Prowadzi swój własny gabinet muzykoterapeutyczny MuzKa, w którym organizuje sesje indywidualne i grupowe dla osób w różnym wieku. Jest pomysłodawczynią zajęć dla kobiet – Muzyczny Krąg Kobiet oraz MuzKalna Mama. Obecnie rozwija się badawczo, robiąc doktorat na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, współpracuje z Akademią Muzyczną oraz Filharmonią Śląską. Ponadto współpracuje z muzykoterapeutami polskimi jak i zagranicznymi. Prowadzi liczne warsztaty rozwojowe i szkolenia z zakresu muzykoterapii.

Cena zajęć muzykoterapii to 40 zł/osobę.

Grupy zajęciowe to 8-10 osób. Możliwe są także zajęcia indywidualne – ich cena ustalana jest każdorazowo z chętnymi.